تبلیغات
گروه ماهور - زندگینامه و دانلود آثار ابراهیم سلمکی
گروه ماهور
نوازندگان ویولن ایران زمین
زندگینامه و دانلود آثار ابراهیم سلمکی
ابراهیم سلمکى، از نوازندگان خوب سنتور است که در ضمن با نواختن ویولن
 و سه ‏تار و کمانچه نیز آشنایى کامل دارد. وى فرزند مرحوم محمد رفیع‏السلطان سلمکى است که خود از نوازندگان دوران ناصرى است. ابراهیم سلمکى به سال 1311 خورشیدى در تهران حوالى محله سنگلج متولد شد و از سن 5 سالگى مشغول فراگیرى و نواختن سنتور گردید.
ادامه مطالب و آثار در ادامه مطلب

 سلمکى بر اثر نواختن این ساز و سالیان متمادى مأنوس بودن با آن توانست کارهایى ابتکارى روى این ساز بعمل آورد، زیرا ساز سنتور که از ابتدا، یک ساز ناقص بود و همانطور که تمام نوازندگان و اهل ذوق و هنر مى‏دانند، روى سنتور ناله‏ ى سیم را ابداع کرد و نقایص دیگر این ساز را مثل خرک هفتم و بم را بمل و خرک پنجم را بطور دو طرفه «سرى و بکار» کوک کرد که در موقع نواختن صداى مطبوعى بوجود مى‏آید. و خرک اول بم را به صورت کوک خرک ششم نمود که با اضافه کردن همین 3 خرک، 2 اکتاو و به گسترش اکتاوها افزود و نامبرده صداهاى مختلف از جمله صداى عود و قانون و تار و سه‏ تار و پیانو را از سنتور بیرون آورد و به این ساز وسعت و اعتبار بیشترى داد و با توجه به این که عده‏اى با این نوآورى او در زمان خودش مخالف بودند ولى استاد فقید ابوالحسن خان صبا، وى را مورد تشویق و حمایت قرار داد و او خود را مدیون این ابرمرد تاریخ موسیقى ایران مى‏داند. ابراهیم سلمکى، از سال اول تحصیلى دبیرستان مشغول فراگیرى نواختن ویولن گردید و به مرور زمان نواختن این ساز را به پابه ‏پاى سنتور به پیش برد، به طورى که هم‏اکنون معلوم نیست که ساز اول وى ویولن است یا سنتور؟ به هر حال وى بیش از صد و پنجاه آهنگ در گوشه‏ها و دستگاههاى مختلف موسیقى ایرانى ساخته که تعداد فراوانى از خوانندگان آن را اجرا کرده‏اند و معروف‏ترین آنها «امواج کارون» است که با صداى قاسم جبلى در زماغن خود از پرفروش‏ترین صفحات روز گردید و تا آن زمان کسى براى طبیعت آن هم رودخانه ‏اى به این زیبایى نه شعرى سروده بود و نه آهنگى ساخته بود. ابراهیم سلمکى اصولاً به سرزمین خوزستان، این قسمت از سرزمین وطن عزیزمان ایران علاقه‏ اى خاص و وصف‏ ناشدنى دارد، بطورى که هر ساله به این دیار سفر مى‏کند و روى امواج گاه خروشان و گاه خاموش زیباى کارون به گشت و سیر مى‏پردازد و از آن الهام مى‏گیرد و به همین دلیل نام آهنگ خود را کارون گذاشت و نام فرزند خود را نیز «کارون» نهاد. وى هم‏اکنون در کلاس موسیقى خود مشغول تعلیم و تدریس به هنرجویان مى‏باشد.
برچسب ها: زندگینامه و دانلود آثار ابراهیم سلمکی، استاد ابراهیم سلمکی، عکسهای ابراهیم سلمکی، زندگینامه ویولنیستهای ایرانی،
نوشته شده در تاریخ جمعه 29 بهمن 1389 توسط محمدرضا کشاورز