تبلیغات
گروه ماهور - چگونگی نگهداری از ویولن
گروه ماهور
نوازندگان ویولن ایران زمین

چگونگی نگهداری از ویولن

اگر می خواهید آلت موسیقی شما خوب کار کند باید به خوبی ازآن مراقبت نمایید. از آنجایی ممکن است که شما با توجه به بودجه تان هزینه زیادی رابرای خرید یک ویولن پرداخته باشید، طبیعتا احساس می کنید که فقط نباید به دنبال یادگیری نواختن ساز باشید، بلکه یادگیری طریقه نگهداری از ساز نیز ضروری به نظر میرسد.

برخی از آسیب های رایج که ممکن است برای یک ویولن اتفاق بیافتد عبارتند از:

·ممکن است سیم گیر ویولن بشکند.
·ممکن است چسبندگی و اتصال دماغه از بین برود و از دسته جداشود.
·ممکن است خرک ویولن به طور ناگهانی شکسته و از جایش دربرود.
·ممکن است آرشه بشکند و از هم گسیخته شود.

در ادامه نکاتی در مورد چگونگی نگهداری از ویولن آورده شدهاست:

·دور نمودن ویولن از محیط هایی با دمای بالا
ویولن را در محیط هایی که از نظر دما دارای تغییرات شدیدی هستند، مانند زیرزمین و یااتاق های زیر شیروانی، نگه داری نکنید. ویولن ها بسیار شکننده هستند، بنابراین اگربه طور مداوم در معرض تغییرات دمایی و یا رطوبت قرار بگیرند، سرانجام شکسته و یاقطعات مختلف آن از هم جدا می شود.

·نگهداری خوب و مناسب
زمانی که از ویولن خود استفاده نمی کنید، آن را درون یک محفظه با کیفیت خوب وقابل اطمینان قرار دهید. بسیاری از آسیب هایی که برای یک ویولن به وجود می آید دراثر غفلت و سهل انگاری صاحبان آنهاست. برای مثال نگهداری آنها در محیط هایی امکان آسیب رسیدن به آنها زیاد است، مانند نزدیک سینک آشپزخانه و یا پشت در اتاق خواب.

· اجتناب از زدن کلیفون زیاد
زدن کلیفون به تارهای آرشه باعث تماس بهتر تارها با سیم های ویولن می شود (در اصطلاح کلیفون باعث می شود که سیمهای ویولن تارهای آرشه را گیر بیاندازند)، بدون کلیفون تارهابرروی سیم ها سر خورده و صدایی تولید نخواهد شد. دو نوع کلیفون وجود دارد: کلیفون روشن که مناسب آب و هوای گرم است. این نوع کلیفون سفت تر است و به چسبندگی کلیفون تیره نیز نیست. کلیفون تیره مناسب آب و هوای سرد است و نرم تر از کلیفون روشن است.از ریختن یا مالیدن کلیفون زیاد برروی تارهای آرشه اجتناب کنید، زیرا هنگام کشیدن آرشه برروی سیم ها، گرد این کلیفون ها برروی ویولن می ریزد و باعث تغییر رنگ آن خواهد شد.

·استفاده از سیمهای با کیفیت
سیمهای ارزان باعث ایجاد فشار و تنش برروی بدنه ویولن می شوند که ممکن است نتیجه آن شکستن، تاب برداشتن و دیگرآسیب هایی برروی ویولن شود.

· مشکلات کوچک را نادیده نگیرید
اگر یک آسیب جزیی را برروی ویولن خو
د مشاهده نمودید، منتظر نمانید و فورا به یک سازنده ویا تعمیر کننده متخصص و با تجربه سازهای سیمی مراجعه نمایید. بیشتر آسیب های بزرگاز همین مشکلات کوچک به وجود می آید که ممکن است باعث صرف هزینه های بالاتری نیزبشوند.

· همیشه به افراد متخصص در ساخت و تعمیر سازهای سیمی مراجعه نمایید
اگرویولن شما به تعمیر نیاز دارد، به یک سازنده و یا تعمیر کننده متخصص و با تجربه سازهای سیمی مراجعه نمایید. این افراد قبلا آموزش دیده اند و در تعمیر سازهای سیمی مانند ویولن خبره هستند. البته باید برای پیدا نمودن چنین افرادی مقداری جستجو کنید. برای این منظور می توانید با اقوام، دوستان مورد اطمینان و مدرسین موسیقی مشورت نمایید.


منبع : کلوب آموزش ایرانیان
برچسب ها: چگونگی نگهداری از ویولن، درباره ویولن،
نوشته شده در تاریخ جمعه 29 بهمن 1389 توسط محمدرضا کشاورز