تبلیغات
گروه ماهور - زندگینامه و دانلود آثار تقی‏دانشور ( اعلم السلطان)
گروه ماهور
نوازندگان ویولن ایران زمین

 زندگینامه و دانلود آثار تقی‏دانشور ( اعلم السلطان)

در سال 1258 در تهران متولد شد.درجوانی از دوستان ملیجک و همبازی او

بود. مزین الدوله او و دو تن از همسالانش را که با آن ها خویشی داشت، به

مدرسه ی دارلفنون برد تا زیر نظر لومر تحصیل موسیقی کنند. تقی‏خان پس از

فراگرفتن قواعد نت خوانی، به زدن آلات بادی مشغول شد و بعد نزد دووال

نواختن ویولن را آغاز نمود.

 

ادامه مطالب و دانلود آثار در ادامه مطلب

بچه‏های همسال او که در موزیک دارلفنون کار می کردند. سی و شش تن بودند که وقتی ارکسترشان شنیدنی شد، یک بار هم در عمارت نارنجستان کاخ گلستان که حالا خراب شده است در حضور ناصرالدین‏شاه نوازندگی کردند و مورد مرحمت قرار گرفتند تا این جا تقی‏خان فقط به موسیقی اروپایی آشنا بود. سپس برای این که موسیقی ایرانی را فراگیرد، مدتی در کلاس حسین‏خان‏اسماعیل‏زاده و چندی در خدمت میرزاعبدالله ردیف ها را فراگرفت. در این موقع با حسام السطنه آشنا شد و مدتی وی را تعلیم ویولن داد و به توسط او به دربار راه یافت و چند بار در حضور مظفرالدین شاه ساز زد. در دوره‏ی محمد علی شاه سمت پیشخدمت مخصوص یافت و اولین باری که به حضور رسید، جواد خان قزوینی مشغول نواختن کمانچه بود. محمد علی‏شاه دستور داد سازش را آوردند و تقی‏خان برایش ویولن زد.
در دوره‏ی مظفر الدین شاه به لقب اعلم السطان نایل شد و اهل هنر او را به این نام می شناختند. از اولین ایرانیانی بود که به ویولن آشنا شد و این ساز را نواخت.
او در اوان جوانی وارد گمرک شد، بعد به وزارت تجارت منتقل گردید و سپس به خدمت معارف درآمد و تا سال 1312 که بازنشته شد ، در آن وزارت خانه ، سمت های مهمی داشت.
وی مردی بود اهل ادب و دانش. در دوره ای که او ویولن می زد، بیش از دو سه نفر به این ساز آشنا نبودند.
وی مردی شریف ، متدین و فاضل بود و با ادبیات فارسی و فرانسه به خوبی آشنایی داشت.شعر می سرود و خط نیکو می نوشت.خاطرات خود را از دربار قاجاریه در مجله روشنفکر منتشر کرد.موسیقی از کارهای تفننی او بود و اواخر عمر کمتر به آن می پرداخت.سرانجام در هشتاد سالگی به سال 1339 شمسی در تهران بدرود حیات گفت.
برچسب ها: زندگینامه و دانلود آثار تقی‏دانشور ( اعلم السلطان)،
نوشته شده در تاریخ جمعه 29 بهمن 1389 توسط محمدرضا کشاورز