تبلیغات
گروه ماهور - زندگینامه و دانلود آثار مهندس همایون خرم
گروه ماهور
نوازندگان ویولن ایران زمین

زندگینامه و دانلود آثار مهندس همایون خرم

     از پدری درستكار و آزاده و مادری فهیم و با احساس، پسری پا به عرصه وجود نهاد كه نام او را همایون گذاردند. مادرش از شیفتگان موسیقی اصیل ایرانی بود و از مقام های موسیقی ایرانی به دستگاه همایون علاقه ای وافر داشت. به همین دلیل هم نام “همایون” را برای فرزند خود انتخاب كرد.

     همایون خرم در سن 10-11 سالگی به مكتب استاد صبا راه یافت و به علت استعداد شگرف در 14-15 سالگی یك شبه ره صد ساله را پیمود و به عنوان نوازنده 14 ساله، در رادیو ساز تنها اجرا كرد. بعدها در بسیاری از  برنامه های موسیقی رادیو، خصوصاً در برنامه گلها، به عنوان آهنگساز، سولیست ویلن و رهبر اركستر  آثاری با ارزش ارائه داد.

به ادامه بروید

     همایون به موازات فعالیت عاشقانه و در عین حال محققانه در موسیقی ایرانی، از كسب علم نیز غافل نبود و در اكثر مراحل تحصیل از شاگردان ممتاز بود و تحصیلات عالیه خود را تا اخذ دانشنامه در رشته مهندسی برق ادامه داد. سمت های ایشان در زمینه هنر و موسیقی؛ عضویت در شورای عالی موسیقی رادیو، رهبری اركستر سازهای ملی، استاد دانشكده موسیقی ملی و هنرستان شبانه، آهنگساز در برنامه های موسیقی ایرانی و خصوصاً برنامه گلها، رهبری اركستر گلها و سولیست ویلن بوده است.

     تعدادی از آهنگ های ایشان مانند: تو ای پری كجایی(سرگشته)، امشب در سر شوری دارم (غوغای ستارگان)، ساغرم شكست ای ساقی (طاقتم ده)، رسوای زمانه منم، آیا همه شما بی گناهید، اشك من هویدا شد، پیك سحری، بعد از تو هم در بستر غم می توان خفت، ساقی ببین، دل پریشانم زغم گرفته، آوای خسته دلان و ده ها آهنگ دیگر، همگی بیانگر نبوغ همایون خرم در كارآهنگ سازی است.

     شایان ذكر است همایون خرم در ضمن تسلط در نوازندگی و بداهه نوازی، آهنگسازی خلاق و كم نظیر و در عین حال مسلط به ظرایف نظری و تئوریك موسیقی ایرانی است و از این نظر پژوهشگری با ارزش و محققی ممتاز به شمار می رود.

آثار اجرایی :

     برنامه های متعدد گلهای رنگارنگ، برنامه های موسیقی FM  رادیو، برنامه های بداهه نوازی در رادیو، تعدادی برنامه تك نوازان با همكاری هنرمندان دیگر به صورت همنوازی؛ همچنین همنوازی با هنرمندانی مانند شادروان استاد جواد معروفی، استاد جلیل شهناز، استاد فرهنگ شریف و شادروان منصور صارمی همراه با ضرب شادروان جهانگیر ملك و شادروان امیر ناصر افتتاح.

آثار موسیقی ایشان به صورت كاست و لوح فشرده (CD) شامل همنوازی با استادان جواد معروفی، جلیل شهناز و فرهنگ شریف هم اكنون در اختیار علاقمندان است.

آثار مكتوب:

1-     ردیف اول چپ كوك (نوای مهر)؛ شامل آوازها، چهارمضراب ها، قطعات و تعدادی از آهنگ ها.

2-     ردیف دوم راست كوك؛ شامل تعدادی از پیش درآمدها، چهارمضراب ها و رنگ ها كه هم اكنون در حال آماده سازی و چاپ است.

      از فعالیت های دیگر ایشان می توان یه سخنرانی درباره موسیقی ایرانی در مراكز هنری و فرهنگی اروپا و آمریكا مانند دانشگاه UCLA، دانشگاه گیلان، دانشگاه پزشكی شیراز (درباره استاد صبا و موسیقی ایرانی)، انجمن موسیقی فارس (درباره استاد ابوالحسن صبا)، دانشگاه علامه طباطبایی (درباره مقامات موسیقی ایرانی)، فرهنگسرای ارسباران (درباره استاد علی نقی وزیری)، دانشگاه صنعتی اصفهان (درباره مشخصات موسیقی ایرانی) و سخنرانی های متعدد دیگر در تالار رودكی تهران به مناسبت های مختلف اشاره كرد.

منبع : وبسایت استاد

تحلیل سبک نوازندگی استاد خرم

کلا ویلن ایشان بسیار "ساده" و "روان" است. تکنیک آرشه شان بسیار قوی

و پخته میباشد و پنجه ایشان هم از قدرت و بیشتر "استقامت" خوبی برخوردار

است. و اما ویژگی سبکی ایشان:

1-"ملودیهای پیش ساخته" در بداهه نوازیهای ایشان بسیار مشهود و برجسته

است... ملودیهایی که باعث تولد آثار بیشک بینظری همچون "پری کجایی" و

"طاقتم ده" و "اشک من هویدا شد" و ... شده بود.

2-سبک ایشان بسیار ساده و قابل درک است و الگوی بسیار خوبیست برای

هنرجویان ویلن ایرانی...

3-تکیه بر ساز "کم آکورد" حتی در چهارمضرابها

4-سکوتهای بجا

5-متکی نبودن صدای ساز ایشان به "اکو شدن" هم نکته جالبی میتواند باشد.

6-اعتقاد به اصالت تکنیکهای غربی ویلن (مثلا همین اهمیت ندادن به اکو و تکیه -

نداشتن به آکوردهای ویلن ایرانی)

7-آرشه کشیهای منطقی و آرام و با طمانینه.

--همنوایان:جلیل شهناز - منصور صارمی - مجید نجاحی - جواد معروفی و...

نمایش تمام موضوعات وبلاگ

دستگاه : سه گاه

ویلن : همایون خرم

سنتور : مجید نجاحی

تار : فریدون حافظی

سه تار : حسنعلی دفتری

تنبک : جهانگیر ملک

تکنوازان 235

آواز : دشتی

ویلن : همایون خرم

تار : جلیل شهناز

تنبک : رضا صیرفی

 

تکنوازان 576
برچسب ها: زندگینامه و دانلود آثار مهندس همایون خرم، عکسهای همایون خرم،
نوشته شده در تاریخ جمعه 29 بهمن 1389 توسط محمدرضا کشاورز