تبلیغات
گروه ماهور - زندگینامه و دانلود آثار مهدی خالدی
گروه ماهور
نوازندگان ویولن ایران زمین

زندگینامه و دانلود آثار مهدی خالدی

مهدی خالدی به سال 1298 خورشیدی در محله سنگلج که تبدیل به پارک شهر شد، به دنیا آمد، پدرش مرحوم ((حسین خان)) از اهالی خالد آباد کاشان بوده، با نواختن سه تار آشنایی و با استاد صبا دوستی داشته است. در 16 سالگی مقارن 1314 پدر، خالدی نوجوان را برای آموختن سه تار، نزد استاد بی مانند موسیقی ایران ابوالحسن صبا می برد. استاد، ابتدا انگشتهای او را برانداز می کند و خطاب به پدرِ مهدی می گوید: حسین خان این انگشتان کشیده و بلند، برای نواختن ویلن مناسب تر است.

به ادامه بروید

تحلیل سبک نوازندگی استاد خالدی

نام مهدی خالدی شاید بیشتر تحت تاثیر آهنگها و ملودیهای پرقدرت ایشان

قرار میگرفت تا نوازندگی ایشان... اما میتوان گفت نوازندگی ایشان بسیار

شبیه شیوه نوازندگی "صبا" بود ، اما با یک نوآوریهایی که کم کم میان

سولیستهای دیگر ویلن ، لحن جدید و مختص خویش را پیدا کرده بود.

اما چند ویژگی سبکی ایشان :

1- همانند سبک استاد خرم ، سکوت بسیار پرنگ است... سکوت و سادگی!

2-تکنیک آرشه کشی ایشان بسیار تحت تاثیر استاد صبا ، مستحکم و

تکنیکی بود.

3-وابسته نبودن به اکو اما برخلاف استاد خرم ایشان از کوکهای متداول و

حتی نامتداول - مثل استاد یاحقی - استفاده میکردند.

4-تکیه بر "اجرای درست ملودی" تا جویده زدن و...

5- استفاده بجا از تغییر پوزیسیونها حتی در چهارمضرابها (چیزی شبیه به

استاد صبا)

و....

--همنوایان: بیشتر تکنوازی ... رضا ورزنده - جلیل شهناز-احمد عبادی و...

در سال 1317 صبا به همراه چند تن از هنرمندان به منظور ضبط صفحه به بیروت و دمشق می رود، با اینکه شاگردان با سابقه تری از خالدی وجود داشته، استادش، خلیفه گری کلاس و تعلیم سایر شاگردان را به او می سپارد. بعد از افتتاح رادیو در چهارم اردیبهشت 1319 خالدی به علت کمی سن، به وسیله استاد صبا در ارکستر به صورت اِستاژ کار می کند.

اشعار بیشتر آهنگهای خالدی را اسماعیل نواب صفا ساخته است و به طور کلی آهنگسازی را با اشعار وی شروع کرد. نخستین اثر مشترک آنها به نام "رفتی" معروف شد و اشعار آن چنین آغاز می شود: ((ما را زچه پابند جنون کردی و رفتی؟ / آخر چه بگویم که تو چون کردی و رفتی / در ساغرم ای یار / ای یار وفادار / خون کردی و رفتی.)) که به وسیله بانو دلکش اجرا شد. سال 1327 بود که اثر مشترک جاودانه آنها ترانه آمد نوبهار (نشاط) ساخته شد و توسط دلکش اجرا شد. حدود سی سال تا قبل از انقلاب، در آغاز سال نو، این آهنگ از رادیو پخش می شد.

خواننده اصلی و ثابت ارکستر خالدی، دلکش بود . گاهی بعضی آهنگهای او را علی زاهدی اجرا می کرد. علی زاهدی باجناق خالدی بود، وی خواننده و نوازنده تنبک بود و به عقیده مرحوم خالقی، برای ارکستر، یکی از بهترین نوازندگان تنبک به شمار می آمد.استاد مهدی خالدی در نهم آذر 1369 در بیمارستان مهر، به علت سکته مغزی بدرود حیات گفت. روحش شاد و راهش پر رهرو باد.خالدی به روایتی حدود ٣۵٠ تصنیف و پیش در آمد و چهار مضراب ساخته است.
برچسب ها: زندگینامه و دانلود آثار مهدی خالدی، عکس مهدی خالدی، استاد مهدی خالدی،
نوشته شده در تاریخ جمعه 29 بهمن 1389 توسط محمدرضا کشاورز